The delivery of meals from a kit is the Best Way to Cook

The meal delivery services are ideal for professionals and parents with busy schedules who don’t want to drive sarma recept kulinarika to the shop. Meal kit delivery companies will send you weekly meals with ideas and recipes.

There are a variety of meal delivery services that provide meals, each offering its unique take on the idea. There are many options available that range from vegan to Mediterranean to family-friendly and it can be difficult to decide which is the best for you.

To make it easier for you to make your choice to choose, we’ve put together a list with the 8 best meals delivery services. Don your chef’s hat and prepare to enjoy dinner.

Purple Carrot

Purple Carrot is a subscription-based meal delivery service that uses 100% plant-based ingredients. It makes it simple to prepare vegan meals at home using Purple Carrot. Each box offers the chance to taste different things. Each box contains easy-to read instructions fresh, premium and well-portioned ingredients. Purple Carrot’s weekly menu features a variety of delicious plant-based meals including breakfast, dinner and lunch. These meals could be more complex and could last up to 45 minutes.

Prices differ based on the quantity of meals you buy per week as well as the frequency which they are consumed. Prices start at:

For 2 persons three meals per day for $11.99 per person ($71.94 for the entire week).

4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)

Sun Basket

Sun Basket delivers fresh, organic and sustainable, USDA-certified ingredients right to your doorstep. The company is able to help customers with special dietary requirements like gluten-free, low-carb, diabetic friendly, vegan, vegetarian and paleo. Sun Basket provides a range of meals as well as breakfast, lunch, and snacks that will help you get through your work day (for an additional charge).

They also make donations to Feeding America or local food banks.

Prices will differ depending on how many meals you purchase. Prices vary from:

Two people can plan a meal and 2 meals: $12.99 each ($51.96 total weekly).

4 person plan, 4 recipes per week: $10.99

Blue Apron

Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced high quality ingredients like fresh ingredients, sustainable seafood and distinctive spice combinations. You will be happy to learn that a few of their recipes also include Beyond Meat protein if you like this style. Each week , the meals can be prepared, cooked and served in 25 to 45 minutes. They also contain 500-800 calories.

Alert! You can now place an order for wine bottles along with your purchase. Cheers!

Prices can vary based on the number of items purchased and start at

2-person plan with 2 meals per week. $9.99/meal (47.95 weekly total).

Plan for 4 people 4 person plan, 4 meals every week, $7.49 each ($119.84 total).

Hello Fresh

Hello Fresh is America’s largest supplier of meal-kits. The kits are simple to follow and contain clear nutritional information, high quality ingredients, straight from farms in addition to handy meal kits that fit into the fridge. This is fantastic news for people with smaller appliances. Hello Fresh is different in that they have a registered dietetic in-house that will help them with the creation of all of their meals. You will also find the most comprehensive nutrition information labels on their website and recipe cards.

Prices can vary based on the number of items purchased and begin at:

Plan for two persons, with three meals per week: $8.99 (53.94 per week total).

For four people, you can plan for three meals per week for $7.49 per person (89.88 total weekly).

Home Chef

The Home Chef’s Fresh and easy meal plan makes home cooking easy. The meals are prepared, portioned, and ready to cook with minimum cleaning. I’ve signed up! Quick meals can be made using ready-to-eat or pre-cooked meals. There is also information about beer and wine pairings along with calories and fats.

Prices vary depending on the quantity of items ordered and begin at

If you are two, plan for $9.98/meal (39.89 per week, total).

6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)

Create your website with WordPress.com
Get started